ב”ה

הרב לוי סודרי , המתגורר כיום ברמת בית שמש, אב לשמונה, הינו בוגר ישיבת מרכז הרב בירושלים. כיום יוצר דיסקים ובעל האתר לספרי יהדות מוקלטים www.levisudri.com .לוי מורה ומרצה לתנ”ך בבית שמש , בעל תואר מ.א (מחקרי) בלשון עברית מטעם האוניברסיטה העברית ירושלים (כמו כן החתחיל דוקטורט בתחום). עוסק בין היתר בבוטניקה ובצפרות .

ובנימה אישית הרב לוי מספר : “זה ח”י  שנים שאני עוסק בנושא הדודאים. אי שם בגבעות יהודה , הרחק משיני הטרקטורים האמתניים , מתרבים להם זה שנים רבות צמחי הדודאים  . מה יש בהם בדודאים ? ובכן , מלבד כל מה שנאמר עליהם במחקר היהודי והכללי,  רוצה אני להוסיף ,  כי שמם מעיד עליהם שמהותם אהבה, המתגלמת בשורש ד.ו.ד – דוד , דודים , עת דודים. ומדוע נקרא דוד המלך כך ? “שֶקרָאוֹ דוֹד להקב”ה” .כלומר אוהב. לא לחינם  איפוא מופיעים הדודאים דוקא בשיר השירים (מלבד בראשית) העמוס במילים דוד, דודייך , מה דודך מדוד .

רק זאת אוסיף , כי יש בהם בדודאים יותר ממשהו מסתורי. למשל אי אתה פוגע בהם בשדה כי אם בהסח הדעת, במפתיע ולא במתוכנן.

אפשר לקרוא מאמרים בתחום, אולם לשואלים ברמה המעשית , יוצא אני לתור אחרי דודאים  עוד בחורף שאז ניכרים הם בעליהם הגדולים כחסה,  אולם שב אני אליהם בתקופת ניסן על מנת ללקט פירותיהם (הריחניים באופן חריג משהו). משנלקטו הפירות מעביר אני אותם תהליך הפרדה מהזרעים, ניקוי וייבוש, אחסון הראוי להם , אריזה וטיפולים נוספים . קהל נאמני הדודאים התרחב עם הזמן וחלק לא מבוטל “ראה ישועות” מה שנקרא, וזכה לפרי בטן,  עד כדי כך שיהודי אחד הודיעני כי המקובל המכונה “החלבן”  ,המתגורר באזור המרכז , שלח אותו אלי לצורך דודאים. או אז נקראתי אל הדגל במודעות יתרה להמשיך להפיק את הדודאים , תוך שאני מסביר לציבור בכתב ובעל פה כי התפילה הזכה תופסת מקום מרכזי ביותר בעומק סיפור זה (ועיין ערך רחל שבסופו של דבר התפילה גרמה לה, בראשית ל ,כב)

אופן צריכת הדודאים : יש כל מיני דרכים , אחת המפורסמת במסורת יהודי מרוקו היא שתיית שבעה גרגרים בכל אחד משבה ימי נקיים, ס”ה 49. שותים עם כוס מים כפי ששותים טבליות.

ובכן, יכולני לכתוב פה 30 עמודים בנושא  לכשיימצא הזמן.  בינתיים , קיצרתי שלא להטריח עליכם ועליי , ידידיי,

ולסיום ,מפתח לידה ביד הבורא, אשר על כן  קורא אני  לכל אחד לערוך  חשבון נפש ולהתפלל ממש  כאבותינו הקדושים, ובמקביל להשתמש באותם  דודאים מופלאים כאות השתדלות מעשית .

תודה , לוי